Pandémia vírusu COVID-19 zasiahla ekonomiku po celom svete, výnimkou nie je ani bratislavský realitný trh. Počet predaných bytov v novostavbách v Bratislave medzikvartálne klesol o 40 %, medziročne však stúpol približne o tretinu. Predajné ceny bytov dosiahli nové maximum – priemerná jednotková cena pre Bratislavu je momentálne tesne pod 3000 eur za m2.

Odborníci predpokladajú, že spomalenie ekonomiky spôsobené pandémiou nového koronavírusu sa výraznejšie prejaví až v druhom polroku 2020, čím sa vyvinie i väčší tlak na cenotvorbu. Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska (NARKS) uviedla, že vývoj preferencií pri výbere bývania sa môže do budúcna zmeniť, keďže si ľudia po skúsenostiach z karantény viac uvedomujú dôležitosť priestoru a kvality bývania. "Množstvo našich klientov teraz hľadá nehnuteľnosti spojené s balkónom, terasou či predzáhradkou. Zároveň vzrástla popularita nehnuteľností pri Bratislave, ktoré plnia funkciu primárneho, prípadne druhého bývania, kde môžu majitelia pohodlne tráviť víkendy, časť pracovného týždňa i letné mesiace," komentuje uplynulý polrok Dagmar Skalníková, realitná agentka Svoboda & Williams.

Zákaz cestovania spôsobený pandémiou COVID-19 so sebou automaticky priniesol výrazný pokles záujemcov o krátkodobé prenájmy a služby Airbnb, čo malo za dôsledok nárast ponuky nehnuteľností na dlhodobý prenájom. V Bratislave táto situácia spôsobila v prvom polroku navýšenie ponuky bytov o 28 %. Realitný trh sa teda premenil z trhu prenajímateľov na trh nájomcov.

Realitná kancelária Svoboda & Williams počas koronakrízy prišla s niekoľkými inováciami, rýchlo sa tak prispôsobila požiadavkám trhu – real-time videoprehliadky, služba Flexi Rentals či Flexi Office Management. I v koronovom období bola Svoboda & Williams navyše exkluzívne poverená predajom nových bytových jednotiek v developerských projektoch Rezidencie Koliba a Rezidencia Schön. “Klientov, ktorí potrebujú riešiť otázku bývania, kríza nezastavila. Na druhej strane klienti, ktorí nadobúdali nehnuteľnosti investične, volia vyčkávaciu taktiku a čakajú ako sa koronakríza odrazí na cenách nehnuteľností. Aktuálne však developeri na bratislavskom trhu neuvažujú o zlacnení,” dodáva David Martan, vedúci slovenskej pobočky Svoboda & Williams.