Používáme súbory cookies na zlepšenie vašich užívateľských skúseností. Kliknutím na „OK“ vyjadrujete svoj súhlas.
OK

Aktuálne

Nová dominanta Karlína: monumentálne sochy Davida Černého podopreli Fragment

03.10.2022

Novátorský rezidenčný projekt Fragment v pražskom Karlíne má prvú trvalú nájomníčku. Developerská spoločnosť Trigema totiž dokončila inštaláciu oceľových sôch, ktoré budú trvalou súčasťou stavby. Dominuje im ženská postava vysoká úctyhodných 24 metrov, ktorý budovu drží v náručí.

Fragment je od počiatku pozorne sledovanou stavbou – jeho výrazná a originálna forma má ambície oživiť súčasnú pražskú architektúru a zaradiť sa k dominantám mesta. Budova podľa návrhu architektonického ateliéru QARTA ARCHITEKTÚRA predstavuje štylizovanú ležiacu postavu, ktorú podopierajú veľkoplošné plastiky sochára Davida Černého. Popri monumentálnej ženskej figúre sa stavba opiera o ďalšie torzá ľudského tela. „Sochy symbolizujú silu, ktorú má ľudská spolupatričnosť, našu schopnosť vzájomne sa podoprieť. Menšie sochy sú zložené z malých prvkov, ktoré pomyselne predstavujú bunky ľudského tela. Rovnako ako v živom organizme sa bunky skladajú, aby podopierali tie väčšie,“ vysvetľuje autor diel David Černý.

Objekty sú vytvorené z chromoniklovej nehrdzavejúcej ocele so zrkadlovo lešteným povrchom. Ich výroba, vrátane prípravy, zabrala takmer 2 roky. Prvé diely začali robotníci na stavbe inštalovať v júli, hlavná výzva ich však čakala posledný septembrový víkend. Najväčšiu sochu ťažkú ​​35 ton najprv celú zmontovali na vedľajšom pozemku. V sobotu žeriav pripojil k Fragmentu telo a v nedeľu naň nasadil hlavu, ktorá sa bude v pravidelných intervaloch otáčať.

Fragment je ambiciózny nielen formou, ale aj obsahom. Za majestátnou fasádou tvorenou z dynamicky členených rozpixelovaných blokov vzniká 140 bytov na prenájom vybavených od podlahy k stropu dizajnovým nábytkom. Pohodlie a bezstarostnosť budúcim obyvateľom Fragmentu zaručia špičkové technológie aj široká škála služieb, ktoré im budú k dispozícii.

Nájomníci sa do bytov nasťahujú v prvom kvartáli 2023. „Dopyt je značný už teraz. Najväčší záujem majú klienti o malometrážne štúdiá, ktoré ponúkajú vysoký štandard bývania za priaznivú cenu. Porovnateľný produkt na trhu chýba, takže záujemcovia sa ochotne uskromnia v podlahovej výmere bytu v prospech prémiového vybavenia a kvality bývania,“ konštatuje Eva Jílková, Senior Property Consultant v tíme realitnej kancelárie Svoboda & Williams, ktorá byty exkluzívne prenajíma. „Pozornosť však priťahujú aj väčšie jednotky, najmä atypické byty s terasami. Zo 46 bytov, ktoré sú v prvej etape v ponuke, sú už teraz dve tretiny rezervované,“ dodáva Jílková.

S Davidom Černým spolupracuje developer už niekoľko rokov, jeho výrazné autorské intervencie možno nájsť napríklad pri projektoch Trigemy v Nových Butoviciach. „Nepochybujeme, že inštalácia sôch priláka k Fragmentu pozornosť a záujem klientov, ktorí túžia po originálnom bývaní,“ myslí si Jílková.

Ďalšie realitné správy

Najčerstvejšie ponuky do Vášho e-mailu

Lokalita
Parametre
Veľkosť
Min.
Max.
Cenové rozpätie
Cena min.
Cena max.
Cenové rozpätie
Cena min.
Cena max.